duminică, 9 octombrie 2011

„Vulturii roşii” în derivă Arieşul Turda – Juventus Bucureşti 0 – 0

de Emil HĂLĂŞTUAN
Nici după partida cu numărul opt din actuala ediţie de campionat, formaţia turdeană nu a reuşit să simtă gustul victoriei. În jocul disputat pe teren propriu, sîmbătă, 8 octombrie, pe terenul central din Complexul Sportiv Municipal, formaţia Arieşul Turda a obţinut doar o remiză „albă” în faţa formaţiei Juventus Bucureşti.
Partida, jucată pe un timp rece, dedesubtul unui cer acoperit cu nori negri ce aproape că făcea simţită lipsa unei instalaţii de nocturnă, deşi meciul a fost programat la ora 11 dimineaţa, a început, practic, în repriza secundă. În prima parte a jocului, prima acţiune demnă de a fi consemnată s-a desfăşurat în minutul 40, cînd Hadăr, lansat pe partea stîngă, a trecut de trei-patru jucători de la Juventus, a şutat de la amrginea careului mare, dar Anghelache a reuşit să reţină mingea, ce se îndrepta spre colţul din dreapta jos al porţii sale. Pînă la acea fază, jurnaliştii prezenţi la această partidă nu au avut de notat decît cele trei cartonaşe galbene, arătate de către arbitrul partidei, George Cătălin Găman, lui Bier, de la Arieşul, respectiv jucătorilor lui Juventus, Tene şi Stănescu.
În partea a doua a jocului fotbaliştii Arieşului s-au dezmorţit. Proaspăt introdus în teren, Cătălin Bucur, în minutul 57, a şutat ca din tun, de la 13 – 14 metri, dar mingea a trecut, ca o ghiulea, peste transversala porţii oaspeţilor. Semnalul trezirii a fost recepţionat şi de către Tîrcă. În minutul 75, după o acţiune purtată pe partea dreaptă a terenului, acesta s-a apropiat vijelios de poartă dar Anghelache l-a întîmpinat curajos şi a reuşit să respingă migea din picioarele jucătorului formaţiei turdene. Un minut mai tîrziu, acelaşi Anghelache a respins mingea din faţa lui Hadăr, aflat la 8-9 metri, lateral dreapta de poartă, evitînd astfel primirea unui gol ce părea gata făcut. În minutul 89 gazdele au reclamat un penalty, la o fază la care Hadăr a cvăzut în careul mic al formaţiei bucureştene, dar „centralul” craiovean Găman a lăsat jocul să continue. În minutele de prelungire ale jocului Arieşul a supus unui adevărat asediu poarta oaspeţilor, însă în afara eliminării lui Jefferson, care a încasat cel de-al doilea „galben” după o învălmăşeală în careul Juventusului, nu s-a mai întîmplat nimic.
Aşadar, după opt etape, Arieşul, cu patru remize şi patru înfrîngeri, fără gol înscris în partidele disputate pe teren propriu şi cu un pasiv de opt puncte în clasamentul adevărului, Arieşul se află într-o situaţie dezastruoasă, aşa cum o califica antrenorul „vulturilor roşii” George Ciorceri, la conferinţa de presă ce a avut loc după încheierea partidei. Deja unele voci prevedeau retragerea echipei din campionat, iar Ciorceri, întrebat fiind despre o asemenea posibiliate, a declarat că nu i s-a comunicat nimic în acest sens, dar o asemenea decizie nu ar surprinde „deoarece finanţatorul (n.r. Consiliul local Turda) poate decide să nu mai pompeze bani dacă aafcerea nu mai merge” a adăugat antrenorul Arieşului Turda. Pe de altă parte, încă de joia trecută, consilierul municipal Doru Anca a solicitat public, demiterea preşedintelui Virgil Blasiu şi a directorului executiv al Clubului Sportiv FC Arieşul., Adrian Stan, pe care îi consideră principalii vinovaţi de actuala stare de lucruri. În baza unui contractz de parteneriat încheiat cu CS FC Arieşul, forul deliberativ turdean a contribuit, din decembrie 2010 pînă în dece,mbrie 2011, cu un milion de lei (10 miliarde de lei vechi) la finanţarea activităţii fotbalistice. Pînă la încheierea perioadei de parteneriat, Arieşul ar mai avea de primit circa 70 de mi de lei (700 de milioane de lei vechi) de al bugetul Turzii. Consilierul Doru Anca, asdînc ancorat în fenomenul fotbalistic local, apreciază că această sumă nu ajunge pentru acoperirea cheltuielilor cu organizarea jocurilor ce au mai rămas de disputat în actualul tur de campionat şi pentru plata salariilor jucătorilor.

Arieşul: Pampea- Tîrcă, Bier, Timar, Cr. Pop (86, Boroştean) – Vajda (C. Bucur), Străuţ, Hadăr, Barbuloviciu (72, V.Pop), Jefferson - Felippe
Antrenor: George Ciorceri

Juventus: Anghelache - Amet, Stănescu, Bârsănel, Olteanu – Daia (68, Grigore Dumitru), Ianuşi, Tene (76, Rotaru), Zaharia – Istimie (90+2, Goşman), M. Alexandru
Antrenor: Constantin Schumacher
Avertismente: Bier, 26; C. Bucur, 63; Jeffersson, 68 şi 90+1; Felippe, 82 / Tene, 33; Stănescu, 41; Zaharia, 78; Ianuşi, 85
Eliminări: Jeffersson, 90+1;
Arbitru: George Cătălin Găman
Asistenţi: Dragoş Mihai Iliescu şi Daniel Mitruţi (toţi din Craiova)